Технічна політика Міненерговугілля спрямована на досягнення амбітних показників розвитку ВДЕ

13 Листопада 2018
Технічна політика Міненерговугілля спрямована на досягнення амбітних показників розвитку ВДЕ
9-й Міжнародний форум з енергетики для сталого розвитку є ефективним майданчиком для обміну досвідом, встановлення партнерських відносин, визначення ключових пріоритетів галузі. Серед головних тем другого дня форуму були питання розвитку відновлювальної енергетики, як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях. Участь у роботі цих секцій взяли представники Директорату енергетичних ринків Міненерговугілля – Генеральний директор Ольга Буславець, керівник експертної групи розвитку відновлюваних джерел енергії Олександр Мартинюк та заступник Міністра Юлія Підкоморна. 

Відкривши тематичні секції, Ольга Буславець озвучила основні цілі та завдання державної політики щодо розвитку ВДЕ, передбачені Енергетичною стратегією до 2035 року. Водночас наголосила, що технічна політика Міненерговугілля насамперед спрямована на досягнення амбітних показників розвитку ВДЕ у спосіб, який дозволить знизити вартість виробництва електроенергії з відновлюваних джерел та забезпечить операційну безпеку і економічність режимів об’єднаної електроенергетичної системи України.

Оскільки за своєю природою відновлювана енергетика є роззосередженою, то логічними є ініціативи місцевих громад щодо переходу на альтернативну енергетику. Особливо це стосується теплової генерації, що передбачає заміщення старих неефективних ТЕЦ, які використовують дорогий природній газ, на БіоТЕЦ на місцевій органічній біосировині. Перспективними напрямками також є використання для енергетичних потреб місцевих громад побутових та промислових відходів. А в частині електроенергетики – розподіленої генерації з ВДЕ. Міністерство підтримує такі ініціативи і сприяє їх реалізації.

Під час панельної дискусії Ольга Буславець проінформувала присутніх і про спричинені розвитком ВДЕ техніко-економічні проблеми галузі, що пов’язані з високою вартістю «зеленої» електроенергії та обмеженими можливостями об’єднаної електроенергетичної системи України до інтеграції об’єктів відновлювальної енергетики. А також назвала заходи, які здійснює Міністерство для усунення цих ризиків. Це, зокрема:
  • розроблення спільно з народними депутатами, іншими ЦОВВ на базі Комітету ПЕК Верховної Ради України нової моделі стимулювання відновлювальної енергетики, що передбачає проведення аукціонів на квоти державної підтримки. Така модель дозволить забезпечити розвиток ВДЕ у контрольований та більш ефективний спосіб;
  • розроблення Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та на виконання заходів з управління попитом для забезпечення балансової надійності енергосистеми в умовах суттєвого зростання частки ВДЕ. Такий конкурс дозволить стимулювати будівництво нової генерації, у тому числі – високоманевреної, а також розвивати новітні засоби керування попитом і системи акумулювання електроенергії;
  • підготовка Концепції та Плану заходів з впровадження технологій «розумних мереж» в Україні, що серед іншого спростить інтеграцію розосередженої генерації з ВДЕ у розподільчі мережі.

Панельна дискусія на тему: "Ядерна енергетика і сталий розвиток: роль у складі енергетики без вуглеводнів", відбулась протягом другого дня форуму.  Відкрила захід та виступила із вступною промовою заступник Міністра Юлія Підкоморна, зауважив, що атомна енергетика на сьогодні є основою енергетичного комплексу України та відповідає цілям сталого розвитку.

«Формування та реалізація державної політики України в галузі використання ядерної енергії відбувається з чітким дотриманням світових норм та правил, зокрема документів МАГАТЕ», - наголосила заступник Міністра. Також зауважила, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості завжди надавало і надаватиме всебічну підтримку проектам в атомній енергетиці, які відповідають цілям Енергетичної стратегії України до 2035 року.     

Відзначила успіхи у сфері розвитку атомної енергетики. Одним із успішних кроків є затвердження проекту та початок будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива вітчизняних атомних електростанцій, що дозволить зміцнити енергетичну безпеку України. Також є значний прогрес за напрямом продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків АЕС – вже дев’ять блоків працюють у понадпроектний термін завдяки виконаним заходам з підвищення безпеки та надійності їх експлуатації.

Важливими для України проектами є будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції та проект «Енергетичний міст Україна - Європейський Союз», який передбачає експорт електроенергії з Хмельницької АЕС до країн ЄС. Реалізація цього проекту сприятиме інтеграції України до європейської енергетичної системи ENTSO-E

«Атомна енергетика сьогодні – це екологічно чиста електроенергія та величезні можливості для розвитку інноваційних технологій, що потрібно сучасній країні для економічного зростання», - підкреслила Юлія Підкоморна.

Під час першої сесії з презентацією "Національний погляд на ядерну енергетику в інтересах сталого розвитку" виступив представник НАЕК "Енергоатом" Тарас Ткач. Наступною була панельна сесія "Розвиток ядерної енергетики і країни-початківці. Енергетична політика" за участю представників Великобританії та Канади. Модерувала захід представник Всесвітньої ядерної асоціації пані Агнета Райзинг.Повернення до списку